На початку нашого маршруту ми відвідали Божу гору і печерку в ній, де раніше знаходився один з слідочков Пресвятої Богородиці, що віддрукувався в камені. А тепер вирушаємо до цілющого джерела святої праведної Анни.
Що ж нас привело в це місце, до цієї чудодійною купелі? Води цього джерела мають цілющу властивість зцілювати багато хвороб, але головним чином - хвороби жіночих органів і онкозахворювання. Для тих, хто бажає випробувати щастя материнства - кращого місця не знайти. Для тих, хто поїде самостійно за маршрутом раджу слідувати спочатку на Божу гору, а вже потім - в купіль джерела святої Анни.
Знаходиться це місце на стику Кременецького району Тернопільської області і Дубенського району Рівненської області, в селі Онишківці, що у 8-ми кілометрах від Кременця. Джерело розташоване на території скиту Святої Праведної Анни Свято-Миколаївського жіночого монастиря.
Свята Анна в християнській традиції - мати Пресвятої Богородиці і бабуся Ісуса Христа, дружина святого Іоакима, яка народила доньку Марію дивовижним чином після довгих років бездітного шлюбу. Ось чому прагнуть потрапити сюди і зануритися в джерело пари, а особливо жінки, яким довгий час не вдається зачати дитину. Був випадок, коли прочанка для своєї бездітної дочки омочила у водах сорочку і відвезла її їй в Росію. Через пів-року стало відомо, що її дочка чекає дитину.
Кожна святиня має свою неповторну історію. Не виняток і цілюще джерело праведної Анни. Як свідчить легенда, в давності на місці джерела стояла церква. У часи татарського навали, коли православний люд терпів наруги від іновірців, церква дивним чином врятувалася. За легендою, вона опустилася під землю близько 1000 років тому.
Пройшло багато часів. В селі була побудована нова церква. Проте пам'ять про святе місце зберігалася. І ця історія передавалася від покоління до покоління, поки не відбулося представлення нового дива, яке засвідчило, що це місце святе і на нім знаходиться Божа благодать.
Одного разу діти, що пасли худобу помітили у джерела ікону, про яку розповіли дорослим в селі. Люди, що зібралися біля джерела, дійсно виявили образ святої праведної Анни, який був урочисто перенесений в сільський храм.
Однак на наступний день ікони в храмі не виявилося: вона чудесним чином була перенесена на місце свого явища. Тоді стало зрозумілим, що свята Анна сама вибрала собі належне місце. На місці явлення ікони спочатку була побудована каплиця: в ній зберігалася святиня, а пізніше вже виник монастир.
У радянські часи каплиця була заколочена, а цілюще джерело запроторили під бетон і засипали землею. Але вода все ж пробилася і знову джерело ожило. Селяни його розчистили і оновили фундамент у вигляді трьох потоків, якими вільно потекла вода.
У 1991 році було закінчено спорудження невеликої церкви на честь праведної Анни, яка сьогодні є дуже красивим спорудженням небесно-блакитного кольору, такого ж, як вода в купальні джерела.
Дерев’яний поміст навколо джерел був замінений плитами, поставлений колодязь для освячення води. І сам храм, і купальня прикрашені дивовижними розписами.
В монастирському храмі є дві чудотворні ікони: ікона Божої Матері "Онишковецька" - Божа матір зображена в повний зріст, Отроковицей, що топче змію. І навколо Її образу два написи: "Семя жены сотрет главу змия" та "Се раба Господня, да будет ми по Глаголу Твоему". Є і чудотворна ікона Пресвятої Богородиці "Єрусалимська", знайдена на місці згорілого сільського храму, після набігу татар.
Для бажаючих поринути в джерело обов'язковою умовою є наявність нових або чистих речей: жінки - в чистих (нових) сорочках, а чоловіки - у плавках. Вимога обумовлена тим, що вода в джерелі - кристальної чистоти, і щоб не забруднювати її, потрібні чисті речі.
Купальня влаштована таким чином, що можна занурюватися в загальному басейні, до якого ведуть східці, що вистелені килимовою доріжкою. Якщо у людини немає бажання поринати у усіх на видноті, вона може це зробити в окремій кабінці, яких тут дві - для чоловіків і для жінок. Переодягнутися можна в роздягальнях при купальні.
Вода джерела м'яка і прохолодна, здавалося, навіть тепліше повітря. Температура за різними джерелами складає від 4 до 6 градусів за Цельсієм. Яка справжня температура - не відомо, але знаю точно, що при температурі 4 градуси вода очищується від усіх шкідливих мікроорганізмів
В купіль треба входити з молитвою і поринути тричі з головою. Не було жодного випадку простудних захворювань після занурення в води джерела.
Ті, що служать у монастирі, занурюються в джерело щодня, а іноді навіть проводять прямо там службу. Черниці скиту розповідають курйозні випадки, коли до джерела приїжджають «моржі» і починають плескатися там, як у басейні, забуваючи про сакральне призначення купальні.
Православні святині у всі часи притягують до себе людські серця і душі, стають центрами духовності. Щодня, з року в рік до святого джерела св. Анни прибувають люди з околиць, з України, Росії і далеких країн світу. Народ прагне сюди, щоб щиро вклонитися святині, випити благодатної води і обмитися нею. Чимало людей знаходять тут душевний спокій. І сьогодні тут трапляються дива зцілень.