Чатир-Даг - гора дуже цікава з точки зору езотерики. І, як будь-яке таємне місце, не всім і не кожному вона відкривається в прямому і переносному сенсі :)
І не даремно гора Чатир-Даг зображена на гербі Криму. Хоча гора Еклезі-бурун - вища точка Чатир-Дагу і є другою по висоті вершиною в Криму, але вона величніша чим Роман-кош на Бабугані. До усього іншого, Чатир-Даг видно з усіх чотирьох сторін :)
вид на Чатир-Даг з Демерджи
Багато інформації ходить про Чатир-Даг в середовищі езотериків, але про це ми краще поговоримо пізніше, в коментарях до цієї статті. Я постараюся окремо викласти усю інформацію, якою володію про Чатир-Даг і робитиму це як завжди, покроково. Тому, пам'ятайте, що текст статті оновлюватиметься і доповнюватиметься (про що повідомлятиму окремими комментами до неї:)
Отже, почнемо опис нашого маршруту. І відправною точкою для нас стане Ангарський перевал. Чому Ангарський перевал? Та тому, що з цього боку Горища(місцева назва гірської гряди Чатир-Даг) найзручніше підніматися на його верхнє плато і вийти до вершини гори Еклезі-бурун.
турбаза на Ангарському перевалі
Зійшовши на зупинці "Ангарський перевал", ми повертаємо на дорогу, що веде до турбази Ангар і пройшовши через неї піднімаємося по гірсько-лісовій грунтовій дорозі вгору, у бік гори Ангар-бурун.
дорога від турбази з Ангарського перевалу до Чатир-Дагу
По дорозі ми відвідаємо Букову поляну, на якій можна буде набрати в джерелі джерельної води і підемо далі, до підйому на верхнє плато Чатир-Дагу.
Букова поляна
У гірської гряди Чатир-Даг є два плато. Плато - це схожа на степ верхня частина кримських гір. Коли знаходишся на плато, в далечіні від краю гори, створюється враження, що ти в степу, а навколо тебе невеликі вершини-кургани. Правда не усі плато схожі. Вони усі різні і напрочуд прекрасні, оскільки туди мало хто ходить і відсутність людей позначається на флорі і фауні гір в кращу сторону :)
перед нами нижнє плато Чатир-Дагу, а вдалині - верхнє плато
На верхньому плато Чатир-Дагу знаходиться гора Еклезі-бурун. Вже сама назва її говорить про те, що вона особлива. Еклезі в перекладі з грецького означає "церковний", а "бурун" в перекладі з тюркського - мис. Церковний мис - так переводиться назва гори. І на те є свої причини. Колись на цій вершині стояв православний християнський храм присвячений Пресвятій Богородиці і називався він Панагія (греч., Всесвята). Це і є одно з найцікавіших місць на верхньому плато Чатир-Дагу. Саме до нього ми і підемо майже через усю гірську гряду. Ну, а доки ми усього лише підійшли до підйому на плато і йдемо вгору по стежці.
короткий шлях по скороченій стежці
Є два шляхи підйому: короткий і довгий. Короткий - по скороченій стежці, що піднімається круто вгору і що виходить майже у самої межі лісу. Довгий - ведучий по дорозі і такий, що перевищує в два рази довжину короткого шляху, але пологіший і зручніший. Залежно від фізичної підготовки ми з вами і виберемо той шлях вгору, який нам буде найбільш прийнятний.
І ось, ми з вами вийшли на межу лісу. Перед нами відкривається підйом на плато Чатир-Дагу і на перший погляд він здається безконечным. Тому, щоб набратися сил і оглянути околиці ми зупинимося і подивимося в далечінь, на Алуштинскую долину і безбережне море...
вид на Алуштинську долину
вид на Демерджі
вид на Алуштинське водосховище и гору Сераус (Бабуган)
а це стежинка, по якій ми вийшли з прилеглого до Чатир-Дагу лісу, піднімається на верхнє плато і гору Ангар-бурун.
тропа на Чатыр-Даг
Піднявшись над Алуштинською долиною і зійшовши на плато Чатир-Даг ми підемо з вами наліво, по стежці, яка і приведе нас до вершини Еклезі-бурун. Але, поки ми тільки зійшли на плато і йдемо по ньому. Тут буває дуже вітряно, може піти дощ або град навесні, а взимку всюди лежить сніг. Хмари опускаються іноді дуже низько і ти немов в тумані бредеш по пустинному плато...
хмари спустилися на Чатир-Даг
нам в далечінь, по стежині...
Пройшовши через усе гірське плато, ми підходимо до підніжжя гори Еклезі-бурун і піднімаємося на неї. На самій вершині раніше стояв храм, побудований за одними джерелами в VIII столітті, а за іншими - в Х столітті, присвячений Пресвятій Богородиці і названий Панагія (греч. Всесвята).
пам'ятний камінь на місці розташування храму Панагія
Проіснував храм приблизно до XV століття, аж до нашестя турок. Як і раніше, щороку, в день Святого Духу (перед Пасхою) православні християни навколишніх сіл і міст збираються на Ангарському перевалі і з нього тим же шляхом, що і пришли ми, йдуть Хресним ходом до вершини гори Еклезі-бурун, де служиться водосвятний молебень. У 2010 році на вершині гори був поставлений хрест з металу, оскільки раніше дерев'яний хрест, що знаходився там, був зламаний і скинутий вниз із скель Еклезі.
на Хресному ходу - вершина Еклезі-бурун
Неодноразово вже відбувалося на цьому місці з тими людьми, які приходили зі мною(від них і стало відомо мені:), бачення Пресвятої Богородиці. Але, не описуватиму те, про що вони з Нею мали бесіду, оскільки це буде зайвим. Деякі, що приходять зі мною і плануючі на наступні дні відвідування інших місць, просто від'їжджали додому, розуміючи, що все, що їм треба було, вони отримали саме тут, на горі Еклезі.
З вершини відкривається прекрасний вид на Алуштинську долину, гірську гряду Бабуган і до самого Бахчисараю і Сімферополя. Правда, в хмарну погоду вид зовсім інший, але не менш прекрасний, чим в ясну погоду:)
вид на Бабуган
хмари між Чатир-Дагом і Бабуганом
Неподалік від вершини є ще і невелика печерка, в якій за переказами в давні роки мешкав чернець. Доступ до неї не складний, але все таки не для непідготовлених. Спорядження для спуску не потрібно - треба просто пройти до одного з кулуарів і спуститися обережно по ньому вниз. У метрах десяти від початку спуску йтиме в гору тріщина, в яку і слід спуститися і... ми опинимося в потрібній нам печері. Тут є прісне джерело води, з якого по весні можна випити води. Влітку він пересихає і вода йде углиб гори.
один з кулуарів Еклезі-бурун
Отримавши насолоду від перебування на вершині Чатир-Дагу і загадавши сокровенне бажання (прохання про виконання матеріального бажання слід направити Богородиці, а духовного - Богові), ми сходимо вниз. І, як завжди, у нас є декілька варіантів спуску. Виберемо доки два: довгий і короткий.
По довгому шляху ми з вами спустимося з верхнього плато на нижнє і пройшовши по ньому зможемо побувати в диких/не обладнаних (Тисячоголова) і обладнаних (Мармурова і Еміне Баїр Хосар) печерах. Але цей шлях відніме у нас дуже багато часу і сил і не варто йти по ньому непідготовленому.
Коротший шлях виведе нас в Алуштинську долину. Ось по ньому ми і підемо. Для цього нам треба спуститися по тій же стежці, що і піднялися на Еклезі, до половини її і звернути направо на ледве помітну стежинку.
стежка до джерела Саурган
По цій "козиній", але цілком безпечній стежці ми спустимося по схилу Еклезі-бурун до джерела Саурган, що знаходиться на великій поляні. Колись тут сталася лісова пожежа, але дерева горіли не зовні, а зсередини, немов навпаки. Місце досить загадкове і таємниче.
ліворуч - поляна і джерело Саурган
вид на Еклезі-Бурун
Звідси ми звернемо на лісову дорогу і підемо по ній до Соснової поляни, на якій ми виявимо розвилку доріг: одна йде наліво - по ній ми потрапимо знову на Букову поляну, а там і до Ангарського перевалу вийдемо; друга йде направо - по ній ми можемо спуститися до села Ізобільне і з нього потрапити на трасу Сімферополь-Ялта або в Алушту; а третя йде прямо, і якщо піти по ній, можна вийти до старого буку, від якого відкривається вид на долину.
старий бук
вид на Алуштинську долину
Від старого буку ми згорнемо наліво і уздовж схилу гори підемо у бік Ангарського перевалу. На шляху нам зустрінеться гай американської секвої...
гай секвої на схилі Чатир-Дагу
У будь-яку пору року (а краще влітку:) тут тихо і затишно. Якщо акуратно, то можна розпалити вогнище і посидіти біля нього, відпочити, попити чаю з бутербродами (якщо ще залишилися:).
Недалеко від гаю секвой знаходиться невелике, але по весні дуже красиве Верхньокутузовське озеро, повз яке пролягає наш зворотний шлях до Ангарського перевалу. Але, на озері ми зупинятися не будемо, тим більше якщо воно влітку пересихає і стає звичайною поляною замість озера :), а підемо далі і вже за годину вийдемо до Ангарського перевалу.
Якщо немає необхідності йти до перевалу, а треба вийти на трасу Сімферополь-Ялта, то ми від гаю секвой просто спустимося вниз, через лавандові поля до села Верхня Кутузовка і пройшовши через нього, вийдемо на трасу, звідки і поїдемо додому.
Чатир-Даг взимку