На східній стороні Блакитної долини знаходиться дивовижний пам'ятник кримської природи - Великий каньйон Криму.
Захований в глибині північного схилу Ай-Петринской яйли, в 4 км на південний схід від села Соколине, Великий каньйон вражає суворою простотою і унікальністю.
Вже із стежки, що веде у Великий каньйон з Блакитної долини відкривається велична панорама велетенської тіснини. Справа і ліворуч на сотні метрів круто вгору піднімаються стіни скелястої ущелини, над головою нависають грізні кручі. З кожного з цих висунених всередину каньйону мисів-круч - Сторожового, Соснового, Четвертого, П'ятого, Трапіс та інших - відкривається неповторна, по-своєму захоплююча картина. З висоти пташиного польоту каньйон нагадує велетенського міфічного дракона. Особливо чудова панорама відкривається з П'ятої кручі: каньйон звідси видно майже в усю свою більш ніж трикілометрову довжину.
Головний скульптор в каньйоні - вода. По дну тече буйна річка Аузун-Узень (Ротова). Текучі води впродовж тисячоліть пропиляли кам'яну товщу і глибокою ущелиною відокремили від північної Ай-Петринской яйли столообразний масив Бойка. Про грандіозну роботу річки можна судити по порогах, що зустрічаються на дні каньйону, водоспадах, нагромадженнях валунів мармуроподібного вапняку. Віками переміщувані водою, ці природні ядра-жорна висвердлюють у вапняковому ложі своєрідні котли і ванни. Деякі з них досягають 5-6 м в поперечнику і 2-3 м глибини. У каньйоні налічується більше 150 таких утворень.
Чиста вода в котлах і ваннах, як і в самій річці, взимку і літом має майже однакову температуру - близько 11°. У проточних водах мешкає цінна риба - форель. Зазвичай в каньйоні шумить потік, і тільки в другій половині літа і восени, коли в горах випадає мало дощів, каньйон стає майже сухим.
Більшість відвідувачів Великого каньйону бажає потрапити до ванні молодості і викупатися в ній. Розміри ванни: глубина - 6 метрів, ширина - 3 метра, а довжина - 6 метрів. Постійна температура проточної води - 11 °.
На півдорозі до ванні молодості ми проходимо біля найбільшого карстового джерела в Криму - Панія. Древня назва джерела - Панагія, було дано йому унаслідок того, що за часів Візантійського князівства Феодоро . Біля джерела стояв храм, присвячений Богородиці біля нього стояв храм, присвячений Богородиці ("Панагія" - тобто " Всесвята"), оброблені камені від якого зустрічаються в районі майданчика над джерелом.
В ущелині Великого Каньйону існувало поселення в районі джерела Панія. Ймовірно, саме був влаштований водяний млин для переробки зерна, що отримувалося в обмін на продукти тваринництва і ковальського ремесла. В.Х.Кондаракі згадує про нього в легенді про жителя Бойки, який під час турецького нападу, спустився з фортеці до млина і був захоплений турками. Під тортурами він змушений був вказати таємну стежку, що веде в обхід кріпосних стін до храму Спасу і поселень.
Від каплиці вже нічого не залишилося, але місце має величезну Силу і ті, хто бажає розлучитися зі своїми минулими помилками, усвідомивши їх, можуть залишити їх тут, очистивши свою свідомість, серце і душу. Тут виконуються усі, загадані вами, бажання і пробачаються усі образи, вирішуються складні життєві ситуації...
У трьох кілометрах від Великого каньйону вниз, по руху убік Бахчисараю, знаходиться дивовижний водоспад Срібні струмені. Багато хто для скорочення називають його Срібним. Саме так і ми його іменуватимемо. Знаменитий він тим, що знаходиться в одному з місць Сили і відновлює життєві сили людського організму за дуже короткий час.
До усього іншого, перебуваючи в гроті, під каменем з водою, що падаэ, можна загадати бажання і воно обов'язково здійсниться. Я не знаю, як це діє, але наважуся відстоювати точку зору романтиків, які відчули на собі реальність цього місця і здійснення загаданих ними бажань...
|