Палац Олександра III (Массандровський палац) розташовується у Верхній Массандрі і є спорудою в стилі французьких замків часів Людовика ХVI. Його виділяє незвичайна для Криму архітектура, зовнішня обробка фасадів метлахской і керамічною плиткою, а також майолікові кахлі, вітражі, живопис по склу і випалювання по дереву з підфарбовуванням - усередині будівлі. Попри те, що палац будувався для царської сім'ї, в нім немає апартаментів для прийомів, парадних залів - він призначався виключно для відпочинку і був розділений на чоловічу і жіночу половини..
Житлові кімнати в Массандровському палаці невеликі, затишні, з низькими стелями і камінами з кримського вапняку. Палац побудований в одному з мальовничих куточків Південного берега Криму і, оточений лісом, дуже органічно виглядає біля схилів гірської гряди.
З 1783 Массандра належала дочці польського дворянина Льва Потоцького, яка почала зводити тут замок з парком. Пізніше маєток перейшов у власність генерал-губернатора Новороссии С.М.Воронцова. У 1870 році він замовив проект палацу архітекторові М.А.Бушару, який закінчив його к 1880 року, поклавши в основу форми французьких замків епохи пізнього Відродження. Будівництво велося швидко і успішно, але вже коли залишалося лише накрити будівлю дахом, раптово помер М.А.Бушар, а незабаром і С.М. Воронцов. Замок залишився без нагляду і почав поступово руйнуватися.
У 1889 році Массандровський маєток Воронцових, разом з недобудованим палацом, придбало для імператора Олександра III Удэльне відомство і доручило завершення робіт архітекторові М.Э.Месмахеру, а також його постійному помічникові О.Е.Вегенеру. Попри те, що палац називається на честь Олександра III, імператорові так і не вдалося відвідати завершений замок, оскільки він помер в 1894 році..
Будівництво Массандровського палацу закінчилося тільки в 1902 році, причому Месмахер змінив початковий проект Бушара, пішовши від готичного образу і зробивши будівлю "легшою".
Поряд з Массандровським палацом колись був розташований древній монастир святого Іоанна Предтечі, від якого нині залишилися лише частина храму Різдва Іоанна Предтечі з цілющим джерелом, що витікав з-під вівтаря храму (доступ не можливий унаслідок його розташування на закритій території державної дачі). Ознайомитися можна лише із скельним храмом, розташованим трохи вище за палац.
|